A A

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej to jedyna tego rodzaju interdyscyplinarna inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim. Jej celem jest popularyzacja wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy o kulturze filmowej oraz nauk o komunikowaniu. Szczególny nacisk położony jest na rozwijanie umiejętności sytuowania dzieł z dorobku kultury polskiej w odpowiednich kontekstach.

Olimpiada w dużym stopniu koncentruje się także na różnych aspektach komunikacji społecznej, głównie w zakresie oddziaływania za pomocą języka i obrazu. W trakcie Olimpiady uczniowie będą udoskonalać techniki tworzenia przekazu językowego i wizualnego oraz konstruowania czytelnej narracji przekazu. Przygotowując się do zmagań konkursowych uczniowie znacząco poszerzą swoją wiedzę z zakresu kinematografii polskiej i obcej. Każda edycja Olimpiady skupiona jest wokół innego zagadnienia, w tym roku szkolnym brzmi ono: „Kino to (też) biznes”. Olimpiada będzie składać się z trzech etapów: eliminacji szkolnych (6 listopada 2019 r.), zawodów okręgowych (10 stycznia 2020 r.) oraz zawodów centralnych (3-4 kwietnia 2020 r.). Wśród nagród znalazły się: roczne stypendium na Warszawskiej Szkole Filmowej (ufundowane przez WSF), indeksy na uczelnie w całej Polsce, akredytacje na festiwale filmowe (m.in. Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Tofifest w Toruniu i Warszawski Festiwal Filmowy), roczna prenumerata magazynu „Ekrany”, książki oraz filmy na DVD. Przygotowania do Olimpiady ułatwi „Poradnik dla uczniów i nauczycieli”.

Znajdują się w nim m.in.: zakres tematyczny, bibliografia i filmografia, pytania ze wcześniejszych edycji, ćwiczenia do przeprowadzenia na lekcji.

Poradnik dostępny pod adresem: http://www.fn.org.pl/public/upload/Olimpiada/O%20Olimpiadzie/Poradnik%20dla%20uczni%C3%B3w%20i%20nauczycieli%20-%20IV%20edycja.pdf