Warning: Use of undefined constant JMF_THEMER_MODE - assumed 'JMF_THEMER_MODE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /mscdn2018/plugins/system/djjquerymonster/djjquerymonster.php on line 210
Szachowe rozgrywki na najwyższym poziome – pierwszy turniej za nami
Drukuj

 

 

Żałujcie, że tego nie widzieliście! Emocje aż kipiały! Ponad osiemdziesięciu, pełnych skupienia i zaangażowania, uczniów z drugich, trzecich i czwartych klas szkół podstawowych wzięło udział w turnieju szachowym, zorganizowanym w ramach projektu „Szachy w mazowieckiej szkole”.


Dla niektórych był to pierwszy tego typu sprawdzian swoich umiejętności. Dotychczas testowali swoją wiedzę i spryt na tacie lub dziadku oraz na szkolnych zajęciach pozalekcyjnych. Tym bardziej trzeba zrozumieć ich poważne miny i mocną wolę walki.


Rozgrywki odbywały się w systemie szwajcarskim, przewidziano 15 minut na zawodnika i 7 rund. Do udziału zgłosili się uczniowie ze szkół, które realizowały dotychczasowe edycje projektu „Szachy w mazowieckiej szkole” oraz „Szachy w płockiej szkole”. Nad wszystkim czuwali sędziowie z Polskiego Związku Szachowego, współorganizatorze turnieju.

Tuż po pierwszej rundzie rozmawialiśmy z jedną z małych uczestniczek - Blanką Waśkiewicz, z klasy III a SP 14 w Płocku. Jeszcze z rumieńcami na twarzy przyznała szczerze, że nie poszło jej najlepiej, ale jak zapewniła, nie będzie to miało żadnego wpływu na sympatię do szachów. - Gram od dwóch lat, zapisałam się do kółka szachowego w naszej szkole. Różne triki ćwiczę tylko z tatą, nikt inny w domu nie umie grać. Bardzo lubię te grę, a najbardziej to, że można się poruszać jak się chce… - tłumaczyła.


Z kolei Miłosz Gadomski, Nadia Burkacka i Łukasz Popielski z klasy IV SP 20 w Płocku, którzy przyszli na turniej pod opieką Pana Tomasza Siczka, bibliotekarza i nauczyciela gry w szachy podkreślili, że ta gra bardzo integruje. – Spodobało mi się to, że mogę spotykać się z przyjaciółmi, wspólnie grać na turniejach, poznawać nowych ludzi, odwiedzać nowe miejsca – mówi Miłosz. – Nawet tutaj spotkałem mojego kolegę z innej szkoły. Lubimy szachy. Lubimy pograć. I wygrywać oczywiście – dodała z uśmiechem Nadia.


Nie mniejsze emocje towarzyszyły również rodzicom, którzy przyszli wesprzeć swoich małych zawodników. Wśród nich byli Agnieszka i Bartłomiej Kacprzyk, rodzice Doriana ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku. Podczas gdy ich syn brał udział w kolejnej rundzie opowiedzieli, jak szachy znalazły się wśród jego zainteresowań. – Zaczęło się dosyć banalnie. Nie mogliśmy znaleźć prezentu dla Doriana pod choinkę. Wymyśliliśmy w końcu, że będą to szachy, które pamiętałem jeszcze z dzieciństwa. Pomyślałem więc, że to dobry pomysł, aby Dorian również spróbował - powiedział Pan Bartłomiej, a Pani Agnieszka dodała, że szachy od razu mu się spodobały, tym bardziej, że chłopiec jest sportowcem i czuje ducha rywalizacji. Jak obydwoje podkreślili, w domu bardzo często są organizowane rozgrywki, w które włącza się także dziadek. - Gramy razem, ale Dorian jest już tak dobry, że niedługo ja będę się od niego uczył – dodał dumny tata.


Nagrodą za zajęcie I-III miejsca w swoich grupach wiekowych były nagrody oraz awans do Finału, który odbędzie się w Warszawie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe.

 

IMG_8017.JPG IMG_8018.JPG IMG_8020.JPG

IMG_8021.JPG IMG_8022.JPG IMG_8027.JPG

IMG_8028.JPG IMG_8029.JPG IMG_8034.JPG

IMG_8035.JPG IMG_8036.JPG IMG_8037.JPG

IMG_8101.JPG IMG_8103.JPG IMG_8104.JPG

IMG_8108.JPG IMG_8113.JPG IMG_8117.JPG

IMG_8118.JPG IMG_8124.JPG IMG_8126.JPG

IMG_8127.JPG IMG_8133.JPG IMG_8135.JPG

IMG_8142.JPG