A A

 

 Wybuchowo, patriotycznie i higienicznie - tak w skrócie można określić XIV już inaugurację projektu edukacyjnego DELTAKLUB.

 

Czas leci nieubłaganie. Kolejne pokolenie, które jeszcze do niedawna bawiło się samochodzikami i wkuwało z mozołem tabliczkę mnożenia, dziś staje na scenie przed publicznością i prezentuje swoją ponadprzeciętną wiedzę na temat silników elektrycznych i matematycznych równań. Miło popatrzeć jak młodzi, zdolni, inteligentni ludzie wolą pochwalić się umiejętnościami chemicznymi, fizycznymi i matematycznymi niż kolejnym numerem iPhona.


Podczas XIV inauguracji DELTAKLUBU w auli Jagiellonki spotkali się uczestnicy, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół i organizatorzy projektu edukacyjnego. W pierwszej części, tradycyjnie,  każda z grup, które uczestniczą w projekcie, zaprezentowała swoją wiedzę. Grupa matematyczna rozwiązywała zadania w kontekście zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiciel grupy fizycznej z fascynacją opowiadał o rodzajach silników, a najliczniejsza grupa chemiczna postawiła na wybuchowe efekty specjalne.

 

Po prezentacjach, odczytaniu listu od Prezydenta Miasta Płocka i wręczeniu dyplomów nowym uczestnikom, na scenę wkroczył znany z telewizyjnego ekranu Wiktor Niedzicki, fizyk, propagator nauki, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu Laboratorium. Jego wykład dotyczył dosyć cuchnącego zagadnienia - mianowicie brudu i jego historii. Wprawnym głosem doświadczonego dziennikarza opowiadał o tajemnicach higieny królów i greckich uczonych, tłumaczył między innymi dlaczego tak głośno anonsowano Króla Słońce, czyli Ludwika XIV. Na jego dworze były tysiące dzieł sztuki, dwa tysiące dworzan i ani jednej toalety! Fetor był tak nieznośny, że co jakiś czas cały dwór przenosił się do innego zamku, by wywietrzyć unoszące się w powietrzu osobliwe "aromaty". Słynny zatem okrzyk "Król idzie!", nie był wezwaniem do oddania pokłonu władcy, a ostrzeżeniem dla załatwiających za kotarami swoje potrzeby fizjologiczne gości. W ten sposób dbano o królewską wrażliwość estetyczną...

 

Mocny temat wykładu inaugurującego kolejny rok niech będzie zapowiedzią mocnych (w pozytywnym sensie) wrażeń na zajęciach w DELTAKLUBIE.

 

Zapraszamy na stronę deltaklub.plock.edu.pl, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat spotkań z nauczycielami.