A A

 

 

"Lekcje o Mazowszu: Pierwsze dni Niepodległości" to tytuł konferencji, w której wzięło udział około 120 osób - dyrektorów szkół i placówek, nauczycieli różnych przedmiotów, pracowników instytucji oświatowych i kulturalnych oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z Płocka i okolic.

Konferencja była integralnym elementem projektu "Lekcje o Mazowszu" realizowanego przez MSCDN i Department Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego pod patronatem Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego, który jako gość specjalny opowiedział o walorach Mazowsza, jego niezwykłym bogactwie przyrodniczym i kulturowym. Celem projektu jest zainspirowanie nauczycieli do podejmowania działań na rzecz edukacji regionalnej. Podczas konferencji podsumowano efekty II edycji konkursu i zachęcano do podjęcia wyzwania, jakim jest napisanie scenariusza. Tegorocznym tematem przewodnim będzie Społeczeństwo Mazowsza. Wszyscy uczestnicy otrzymali publikacje - "Lekcje o Mazowszu. Scenariusze zajęć edukacyjnych na 100-lecie niepodległości Polski" oraz "Kanon krajoznawczy województwa mazowieckiego".

Wykład pt. "Pierwsze dni niepodległości na Mazowszu" wygłosił dr Tomasz Piekarski - badacz życia społeczno-gospodarczego Polaków i Mazowszan w XIX i XX wieku, autor monografii "Ziemiaństwo Mazowsza Płockiego w latach 1918–1939"; obecnie dyrektor Archiwum Państwowego w Płocku.

W ramach konferencji wystąpili także autorzy scenariuszy nagrodzonych w II edycji projektu:  

Alicja Aktyl-Rosłaniec

Monika Jabłońska

Anna Lewandowska

Iwona Kobylańska

Inspiracją dla nauczycieli mogło być też wystawienia Małgorzaty Madany, która opowiedziała o swojej pasji, jaką jest poszukiwanie lokalnych historii.

Informacje na temat Konkursu