Drukuj

Drugie spotkanie z cyklu Akademii Ciekawej Historii będzie poświęcone grabieży polskich skarbów w czasie potopu szwedzkiego. Temat przybliży m.in. dr hab. Hubert Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor książki „Uratowane z Potopu”.

Na spotkanie zapraszamy nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie i wszystkich zainteresowanych edukacją historyczną. Tym razem przeniesiemy się w czasy potopu szwedzkiego. Polskę i Szwecję łączyła w XVII w. dynastia Wazów, ale tylko Szwecji ich panowanie przyniosło spektakularny rozwój. Jak podają niektóre źródła - skala grabieży sowieckiej i niemieckiej w trakcie II wojny światowej była nieporównywalnie mniejsza niż „dokonania” Szwedów w czasie potopu. Ile wiemy o historii skarbów zaginionych 350 lat temu i wypraw, które latami ich poszukiwały? Jak dziś wyglądają te sprawy? Ten temat przybliży Państwu m.in. dr hab. Hubert Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor książki „Uratowane z Potopu” o historii skarbów zaginionych 350 lat temu i wypraw, które latami ich poszukiwały. Koordynator projektu „Wisła – interdyscyplinarne badania dna rzeki”, w ramach którego grupa poszukiwaczy w 2009 roku rozpoczęła próby odnalezienia na dnie Wisły dóbr kultury zrabowanych podczas potopu szwedzkiego.

Na spotkanie, które odbędzie się 20 listopada 2018 r. w Towarzystwie Naukowym Płockim w godz. 14.00 – 17.00 zaprasza Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Wydział w Płocku, we współpracy z Archiwum Państwowym w Płocku i Muzeum Mazowieckim.

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Uwaga! Konferencja jest bezpłatna w ramach zawartych z Samorządami porozumień dla nauczycieli ze szkół/placówek, dla których organem prowadzącym jest:
• Miasto Płock
• Starostwo Powiatowe w Płocku
(Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej
w Płocku, Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, Zespół Szkół Specjalnych w Goślicach, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Staroźrebach)
Koszt udziału w konferencji dla pozostałych uczestników: 20 zł
Wpłaty należy uiścić do 20 listopada 2018 r. na nr konta: 09 1020 1026 0000 1902 0232 8037

 

Goście specjalni konferencji:


Dr hab. Hubert Kowalski - Zakład Tradycji Antyku w Sztukach Wizualnych Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Współautor książki „Uratowane z Potopu” o historii skarbów zaginionych 350 lat temu i wypraw, które latami ich poszukiwały. Koordynator projektu „Wisła – interdyscyplinarne badania dna rzeki”. Dr hab. Hubert Kowalski i Marcin Jamkowski wraz z grupą poszukiwaczy w 2009 roku rozpoczęli próby odnalezienia na dnie Wisły dóbr kultury zrabowanych podczas potopu szwedzkiego. Stypendysta Miasta st. Warszawy w latach: 2010 i 2011, Fundacji Lanckorońskich w Rzymie oraz Instytutu Warburga w Londynie.

Dr Katarzyna Wagner – Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego; pracownica Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii Warszawy XVII–XIX w. oraz stosunków polsko-szwedzkich w XVII–XVIII w. Stypendystka Uniwersytetu Wiedeńskiego i The Robert Anderson Trust w Londynie. Redaktor naczelna rocznika "Almanach Warszawy". Członkini Svenska Historiska Föreningen, The International Council of Museums - ICOM, European Association for Urban History (EAUH), Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym.

Szczegółowych informacji na temat projektu udziela:
Anna Krusiewicz
nauczyciel konsultant ds. języka polskiego, historii i WOS
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Płocku
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O Akademii Ciekawej Historii

Zachęcamy również do zapoznania się z relacją z inauguracji projektu, która miała miejsce 25 października w pięknych wnętrzach Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

http://centrum.mscdn.pl/pl/dzialania/news-plock/250-w-pamietniku-dziadka-czyli-o-pilsudskim-i-nie-tylko-w-ach